Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowe obchodzi się corocznie 14 października. W tym roku święto wypada w środę. Jest to dzień wolny od pracy. Dotyczy to nie tylko nauczycieli i uczniów, ale także wszystkich pracowników oświaty. W dzień poprzedzający to święto w szkołach organizowane są apele, a uczniowie przychodzą do szkoły z kwiatami, wręczając je swoim nauczycielom w podziękowaniu za trud, jaki wkładają w ich naukę i wychowywanie.

 

Dzień Nauczyciela to także święto, które upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, jakie miało miejsce w 1773 r. z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powołanie Komisji Edukacji Narodowej wprowadziło szereg pozytywnych aspektów w stosunku do rozwijania się kraju pod względem edukacyjnym. Dokonania Komisji Edukacji Narodowej spowodowały m. in.:

 

  • opracowanie nowych programów nauczania
  • publikowanie podręczników szkolnych
  • utworzenie seminariów nauczycielskich przy uniwersytetach
  • powstanie Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych
  • wprowadzenie nauki w języku polskim

 

Warto wspomnieć, że nazwa Dzień Nauczyciela, która jest obecnie używana przez większość społeczeństwa, funkcjonowała do 1982 r. Potem przekształciła się w nazwę Dzień Edukacji Narodowej i w takiej formie funkcjonuje do dzisiaj.

 

Nauczyciel, który potrafi wzbudzić wyższe uczucia dla jednego choćby dobrego czynu, jednego dobrego wiersza – osiąga więcej aniżeli ten, który zapełnia naszą pamięć nieskończonymi rzędami przedmiotów naturalnych, sklasyfikowanych pod względem nazwy i kształtu. (Goethe)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *