Dzień Babci jest rodzinnym świętem, obchodzonym w Polsce 21 stycznia.
Rok, który zapoczątkował obchody Dnia Babci to rok 1964, kiedy tygodnik „Kobieta i życie” postanowił udowodnić, że wszystkie babcie zasługują na to, by choć jeden dzień w roku, należał właśnie do nich. Następnie myśl tę podchwycił „Express Poznański” i już rok później, w Poznaniu, po raz pierwszy Dzień Babci został oficjalnie zainaugurowany.
Każdego roku, 21 stycznia, wszystkie wnuczęta składają swoim babciom życzenia i wręczają drobne upominki w postaci laurek, kwiatów lub słodyczy. Bardzo często w szkołach podstawowych oraz w przedszkolach przygotowuje się krótkie inscenizacje połączone z recytacją wierszy. Wnuczęta zapraszają swoje babcie do szkoły lub do przedszkola i specjalnie dla nich prezentują to, co udało im się dla nich przygotować.
Niestety nie wszystkie dzieci mają to szczęście, by świętować ten dzień na wesoło. Czasami bywa tak, że dzieci już nie mają babć albo w ogóle nie zdążyli ich poznać, ponieważ odeszli zbyt wcześnie. Wówczas na takie uroczystości przychodzi w zastępstwie mama, tata, ciocia lub wujek. Miłym gestem jest odwiedzenie tego dnia swoich babć na cmentarzu, zapalenie im znicza.
Święto Babci jest obchodzone także w innych krajach. W tym samym dniu co w Polsce uroczystość ta przypada również w Bułgarii i Brazylii. Wielka Brytania świętuje Dzień Babci 11 lutego, Francja w pierwszą niedzielę marca, natomiast Hiszpania – 26 lipca. W Stanach Zjednoczonych Dzień Babci obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.