Wielkanoc to jedno z najważniejszych, poza Bożym Narodzeniem, świąt kościelnych. Obchody Świąt Wielkanocnych wywodzą się z soboru nicejskiego, który trwał trzy miesiące (od maja 325 roku). Był to pierwszy sobór biskupów, w czasie którego uzgodniono, w jaki sposób obliczać daty związane ze zmartwychwstaniem Jezusa.
Wielkanoc to święto ruchome, ponieważ jest obchodzone każdego roku, ale nie ma jednej ustalonej daty tego uroczystego dnia. Jedyne co można ustalić, to fakt, że najwcześniej wypada ono 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.
Najpoważniejsze zmiany dotyczące obrządku świąt przeprowadził papież Pius XII. To właśnie jemu zawdzięczamy msze wieczorne (tzw. rezurekcje), a także uporządkowanie zasad dotyczących postu. Jedno jest pewne, Wielkanoc, to dla katolików najważniejsze święto.
Tydzień przed Wielkanocą ma miejsce Niedziela Palmowa. Tego dnia przychodzi się do kościoła z z kolorowymi palmami, na znak upamiętnienia wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wówczas tak go właśnie witano. Ksiądz podczas mszy św. święci palmy, które symbolizują ochronę przed niebezpieczeństwem domowników, zapewniają szczęście i dobrobyt w rodzinie.
Wielkanoc to czas szczególnego przeżywania śmierci Chrystusa. Święta te zapoczątkowuje Wielki Post, podczas którego należy wystrzegać się hucznych zabaw. Wierni gromadzą się w kościele i uczestniczą w drodze krzyżowej symbolizującej mękę Chrystusa, uczestniczą także w gorzkich żalach.
Poranek wielkanocny
w blasku jutrzenki
unoszę się nad ziemią
na skrzydłach zachwytu
a wokoło mnie pierzchają
ciemności pokonanej nocy
świat nabiera barw
i jest niby ten sam
lecz jakże odmieniony
oczarowany cudem świtania
słyszę wielkanocne dzwony
i radość mnie przenika
że to – co najważniejsze
jest jeszcze przede mną
osłonięte tajemnicą
Zmartwychwstania
Autor: Don Adalberto