Dzień bez Przekleństw
W następnym tygodniu, a dokładniej 17 grudnia (czwartek), Polacy będą obchodzić Dzień bez Przekleństw. To dla mieszkańców naszego kraju nie lada wyczyn, ponieważ według najnowszych badań Polska należy do krajów, w których bardzo często używa się przekleństw.
Z pewnością są takie osoby, które przekleństw i wulgaryzmów używają w swojej wypowiedzi jako spójnika, przecinka itp. Dla takich osób Dzień bez Przekleństw stanie się prawdziwym wyzwaniem. To okolicznościowe święto powstało m.in. po to, by uświadomić mieszkańców naszego kraju, jak piękna jest nasza ojczysta mowa, którą warto szanować i przestrzegać wszelkich reguł gramatycznych, składniowych i leksykalnych, aby to, co mówimy, w jaki sposób się wypowiadamy, było przyjemne dla ucha, nie tylko naszego, ale przede wszystkim odbiorcy.
Osoba, która przeklina świadomie pokazuje jedynie swój brak kultury i prymitywizm. Wiadomo, że od czasu do czasu zdarzy nam się przekląć, w momentach stresujących, kiedy wydarzy się coś złego, kiedy się naprawdę zdenerwujemy. Ważne jest to, by nie używać przekleństw w potocznej mowie, by dbać o ojczysty język i dawać tym dobry przykład młodszemu pokoleniu.
Wulgaryzm a przekleństwo – różnica
Wyraz „wulgaryzm” oznacza coś, co jest wulgarne czyli nadmierne spłycone, uproszczone, pozbawione subtelności, po prostu coś, co jest ordynarne i nieprzyzwoite.Przekleństwo jest, jak podaje Słownik języka polskiego, czymś „wulgarnym, oznacza obelżywe słowo używane w celu wyrażenia złego stosunku do kogoś lub czegoś”. Wulgaryzm jest mocniej nacechowane negatywnymi emocjami, przekleństwo mniej. Przekleństwem jest np. słowo „kurde”, „kurcze” itp. A do wulgaryzmów zaliczymy już wszelkie słowa typu „k**wa”, „ch**j, itp.
17 grudnia zadbajmy więc o to, by unikać przekleństw i wulgaryzmów. W tym celu możemy zabawić się ze swoimi znajomymi lub nawet z dziećmi w zabawę, która polega na tym, że każdy, kto wypowie w ten dzień przekleństwo lub wulgaryzm, płaci 1 zł 🙂