Ofiarowanie Pańskie, zwane powszechnie świętem Matki Boskiej Gromniczne, to święto kościelne przypadające 40 dni po Bożym Narodzeniu, czyli 2 lutego. Dzień ten upamiętnia ofiarowanie Jezusa, jakie miało miejsce w Świątyni Jerozolimskiej. Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do świątyni:

 

„Gdy potem upłynęły dni ich6 oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego”. (NOWY TESTAMENT, Ewangelia wg św. Łukasza)

Starzec Symeon wziął Dzieciątko w ramiona i zaczął chwalić Boga, błogosławiąc Jezusa i jego rodziców, mówiąc:

 

„Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu”.

 

Ofiarowanie Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej było wyjątkowym wydarzeniem. Tego dnia Jezus został ofiarowany swojemu Ojcu. W kościele katolickim tradycją jest święcenie gromnic tego dnia, które po mszy zabiera się ze sobą do domu i zapala w razie jakichkolwiek niebezpieczeństw. Zapalona świeca to symbol jedności z Jezusem Chrystusem.

 

Warto dodać, że Święto Matki Boskiej Gromnicznej to moment, kiedy kończy się okres bożonarodzeniowy. W domach rozbiera się choinkę, w kościele nie ma już żłóbka, nie śpiewa się kolęd, znikają ozdoby świąteczne itd.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *