Jutro w nocy, tzn. z 29 na 30 listopada, przypadają andrzejki. Jest to święto okazjonalne, które nawiązuje do postaci św. Andrzeja, patrona Grecji, Szkocji oraz Rosji, choć dzień ten kojarzony jest głównie z wróżbami i magią. Andrzejki zazwyczaj wypadają przed rozpoczęciem adwentu. Wówczas jest to okazja do zorganizowania ostatniej przed adwentem hucznej zabawy. Zdarza się jednak tak, że andrzejki wypadają po adwencie… Taka sytuacja ma miejsce w tym roku.

 

Wczoraj, tj. 27 listopada, rozpoczął się w kościołach chrześcijańskich czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Wyprawianie andrzejek w czasie adwentu nie jest więc odpowiednią porą dla chrześcijan. Mało tego, nie godzi się to z ich wiarą. Niemniej jednak, przyjęło się, że jest to święto okazjonalne i wszelkie wróżby traktuje się z przymrużeniem oka, jako formę zabawy.

 

W szkołach andrzejki wyprawiało się więc pod koniec tygodnia, aby zdążyć jeszcze przed przed adwentem. Andrzejki to zazwyczaj dzień, kiedy dzieci i młodzież wróżą sobie, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Dzisiaj jest to zabawa, ale dawniej, traktowano te wróżby bardzo poważnie. Wówczas wróżbami zainteresowane były zwłaszcza młode dziewczyny na wydaniu.

 

Wróżby nawiązywały wtedy do dawnych zwyczajów i obyczajów. Dziewczyny układały buty w kierunku progu, aby dowiedzieć się, która pierwsza wyjdzie za mąż, wkładały pod poduszkę karteczki z męskimi imionami, modliły się do św. Andrzeja o sen, w którym zobaczą swojego przyszłego męża.

 

Obecnie najpopularniejszą zabawą, która pochodzi jeszcze z dawnych czasów, jest wróżenie z wosku, którego kształt trzeba najpierw rozpoznać, a potem dowiedzieć się, co symbolizuje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *