Wegetarianie mają dzisiaj swoje święto
Dzisiaj swoje święto obchodzą wegetarianie, czyli osoby, które nie spożywają mięsa i ryb. Według statystyk w Polsce liczba wegetarian wynosi już ponad 2 miliony. Dlaczego ludzie decydują się na wykluczenie ze swojej diety mięsa? Czy to tylko jeden ze sposobów odżywiania się? A może wegetarianizm to styl życia?
Czym jest wegetarianizm?
Tak jak już wspominaliśmy, wegetarianizm polega na spożywaniu wyłącznie pokarmów roślinnych oraz nabiału. Mięso jest całkowicie wyeliminowane z diety. Co więc jedzą wegetarianie? Przede wszystkim owoce i warzywa, także rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica itp.) czy też ziarna. Jednymi z ulubionych produktów spożywanych przez wegetarian są także orzechy, nasiona, a także, choć w minimalnej ilości, słodycze.
Jeść czy nie jeść mięsa?
Czy rzeczywiście świadome niejedzenie mięsa przynosi korzyści zdrowotne? Odpowiedź brzmi: tak. Nie da się ukryć, że zbyt duża ilość mięsa może podwyższać cholesterol oraz ciśnienie tętnicze. W związku z tym wegetarianie dużo lepiej się czują, nie są otyli, a mimo to mają dużo energii. Niemniej jednak trzeba mieć świadomość, że całkowite wyeliminowanie mięsa może mieć także negatywne aspekty. W końcu w mięsie jest dużo białka i witamin potrzebnych do prawidłowego rozwoju człowieka, zwłaszcza w młodym wieku.
Wegetarianizm a frutarianizm
Wegetarianizm ma wiele odmian (laktoowowegetarianizm, owowegetarianizm, witarianizm itd.). Jedną z nich jest frutarianizm, najbardziej popularna odmiana, który polega na jedzeniu tylko owoców i warzyw, które… spadną z drzewa. Jest to dość restrykcyjny sposób odżywiania i z pewnością pomaga oczyścić organizm z toksyn, a także zgubić zbędne kilogramy, choć jednocześnie może doprowadzić do chorób i schorzeń w wyniku niedoboru witamin. W zawiązku z tym przed podjęciem decyzji o przejściu na frutarianizm czy też wegetarianizm warto zasięgnąć porady lekarza.