Dziś ostatni piątek miesiąca. Ten dzień należy do lekarzy, którzy przeprowadzają transplantacje, ponieważ dziś obchodzimy Dzień Transplantologii. Transplantologia polega na przeszczepieniu komórek lub narządów. Najczęściej wykonuje się przeszczepy takich narządów, jak nerka, serce, skóra czy też wątroba. Dzień Transplantologii przypada 26 stycznia i nie jest to data przypadkowa. Tego dnia w 1966 roku miał miejsce pierwszy w Polsce przeszczep nerki. Miało to miejsce w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

 

 

operacja

 

Pierwsza transplantacja na świecie miała miejsce w 1905 roku, a dokładnie 7 grudnia. Podjęto się wówczas przeszczepienia rogówki. Operacji podjął się austriacki okulista Eduard Konrad Zirm.

 

 

Pierwszy udany przeszczep serca w Polsce

 

 

Dzień Transplantologii każdego roku przywołuje wydarzenia sprzed ponad 30 lat, kiedy w Zabrzu dokonano pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca. Dokonał tego znany, niestety nieżyjący już, profesor Zbigniew Religa – polski kardiochirurg, a także polityk. Religa udowodnił, że przeszczep serca jest możliwy i dokonał tego w dość ciężkich pod względem technicznym warunkach, mając u boku niewyszkolony w zakresie kardiochirurgii personel. Było to ogromne, jak na tamte czasy, wydarzenie, które przyniosło profesorowi wielką sławę, ale przede wszystkim otworzyło nowy etap w medycynie. Od tego czasu zaczęto coraz śmielej podejmować się transplantacji narządów w naszym kraju. Religa zmarł w 2009 roku. Jego ciało spoczywa w Warszawie, na Powązkach. 

 

 

Transplantacja a przepisy prawne

 

 

W związku z tym, że prawo w Polsce strzeże godnego traktowania ciała ludzkiego, kwestie związane z przeszczepami narządów ludzkich zostały poruszone w Ustawie z dn. 1.07.2005 o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz.U.2009.141.1149). Każdy, kto chciałby zostać potencjalnym dawcą narządów po śmierci powinien nosić przy sobie podpisane oświadczenie woli, bransoletkę albo kartę, dzięki czemu zaoszczędzi się czas sprawdzania, czy dana osoba figuruje w rejestrze osób, które sprzeciwiają się pobierania narządów czy też nie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *