Ostatki, zwane często zapustami czy śledzikiem, to ostatni dzień karnawału. Kolejnego dnia, w Środę Popielcową, wierni gromadzą się w kościele i posypują głowę popiołem na znak rozpoczęcia postu. W ostatki urządza się ostatnie huczne bale, zabawy karnawałowe itp.

 

 

Zapusty dawniej i dziś

 

 

Dawniej okres „tańców, hulanek i swawoli” był czasem, kiedy kobiety, zwłaszcza panny, szukały kandydatów na mężów. W okresie karnawału wyprawiało się najwięcej wesel, najwięcej par się zaręczało itd. Zabawy karnawałowe przybierały różną formę. Panny i kawalerowie bardzo często spotykały się na wspólnym skubaniu pierza, któremu towarzyszyło wspólne śpiewanie, a później nawet tańce do białego rana.

 

Obecnie ostatki obchodzone są w weekend przed Środą Popielcową. Wówczas organizuje się najwięcej zabaw i bali. Uczestnicy przebierają się w kolorowe kostiumy, ubierają maski itp. Często organizuje się także tzw. domówki, a nawet wyjazdy zagraniczne, np. do Brazylii, aby wziąć udział w największym karnawale na świecie, czyli karnawale organizowanym w Rio de Janeiro.

 

 

Karnawał w Rio De Janeiro

 

karnawał

 

Najhuczniej koniec karnawału obchodzi się w Rio De Janeiro. Tam karnawał przybiera formę ulicznej parady, w której udział biorą miliony ludzi z różnych zakątków świata. Podczas pochodu tańczy się głównie sambę – najpopularniejszy taniec w Brazylii. Dlaczego samba? Głównie ze względu na dynamiczność, seksualność i szybkość w tańcu. W Brazylii jest mnóstwo szkół samby, które w czasie karnawału mogą zaprezentować swoje umiejętności. Karnawał w Rio De Janeiro przypada na cztery dni przed Popielcem. Program zabaw i pokazów przygotowywany jest przez cały rok. Organizatorzy karnawału dbają o to, by wszystko było przygotowane na czas – stroje pełne przepychu, układy taneczne, teksty piosenek itp., zresztą zobaczcie sami:

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *