Europejski Dzień Ofiar Przestępstw
Dziś przypada Europejski Dzień Ofiar Przestępstw. Święto powstało w 1988 roku z inicjatywy Parlamentu Europejskiego. W naszym kraju, w trakcie trwania Dnia Ofiar Przestępstw, osoby będące ofiarami różnego rodzaju przewinień, mogą otrzymać bezpłatną pomoc i poradę w rożnych punktach doradczych, np. w urzędach gminy itp.
Kim jest ofiara?
Zgodnie z definicją zawartą w Polskiej Karcie Praw Ofiary, ofiarą jest „osoba fizyczna, której dobro prawem chronione zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo, a także jej najbliżsi”.
Obchody święta w Polsce
Od 22 lutego w Polsce rozpoczyna się tzw. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Przez 5 dni Ministerstwo Sprawiedliwości będzie przyjmowało w swojej siedzibie osoby pokrzywdzone przestępstwem, które będą mogły zasięgnąć całkowicie bezpłatnej porady oraz wsparcia ze strony ministerstwa. Pomysł takich „otwartych dni” zrodził się w wyniku powstania tzw. Polskiej Karty Prawi Ofiary.
Polska Karta Praw Ofiary
Karta powstała w październiku 1999 roku. Dokument ten został podpisany przez wszystkich, którzy solidaryzują się z ofiarami przestępstw, którzy w swoje pracy spotykają się z takimi osobami, z takimi sytuacjami. Karta zawiera sześć rozdziałów, z czego najważniejszym punktem jest punkt drugi z rozdziału pierwszego, który odnosi się do praw, jakie przysługują ofiarom, a mianowicie:
„Ofiara ma prawo do:
1) pomocy,
2) godności, szacunku i współczucia,
3) wolności od wtórnej wiktymizacji,
4) dostępu do wymiaru sprawiedliwości,
5) mediacji i pojednania ze sprawcą,
6) do restytucji i kompensacji
(ONZ 85, art. 2 Konstytucji RP, art. 2 § 1 [k.p.k.])”.