Światowy Dzień Autyzmu
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem święta jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu, czym jest autyzm i jak się objawia. Osoby dotknięte autyzmem mogą w ten dzień liczyć za szczególną pomoc ze strony medycznej. Wiele ośrodków terapeutycznych i opiekuńczych oferuje bezpłatną pomoc dla osób zmagających się z tą chorobą.
Autyzm – co to za choroba i czym się objawia?
Autyzm to choroba wywołana poprzez zaburzenia neurorozwojowe, skutkujące nieprawidłowym rozwojem mózgu we wczesnym okresie życia. Zwykle pierwsze symptomy choroby są zauważalne do 3 roku życia. Z autyzmem można żyć, jednak choroba ta znacznie utrudnia i komplikuje jakość życia.
Objawy:
- brak kontaktu z otoczeniem,
- unikanie kontaktu wzrokowego,
- powtarzanie tych samych zachowań, ruchów ciała,
- brak rozwoju mowy,
- wpadanie w skrajne emocje – rozdrażnienie, niepokój lub zafascynowanie jakimś zachowaniem itp.
Wyżej wymienione objawy autyzmu mogą towarzyszyć innym zaburzeniom (psychicznym, umysłowym itp.).
Jak porozumiewać się z osobą autystyczną? Przede wszystkim należy używać prostego, zrozumiałego języka, krótkich i konkretnych komunikatów. Jeśli osoba cierpiąca na autyzm mało mówi, lepiej komunikować się z nią za pomocą obrazków, zdjęć itp.
Światowy Dzień Autyzmu jest doskonałą okazją do tego, aby uświadomić społeczeństwu, że życie z autyzmem jest możliwe i, jak się okazuje, są szanse na jego wyleczenie poprzez skorzystanie ze specjalnych kuracji opierających się m.in. na specjalnej diecie, spożywaniu suplementów oraz poddaniu się odpowiedniej terapii.