Dziś przypada Święto Lotnictwa Polskiego. Dzień ten upamiętnia wydarzenia sprzed ponad 85 lat, kiedy to dwaj słynni piloci – kpt. pil. Franciszek Żwirko oraz inż. pil. Stanisław Wigura odnieśli zwycięstwo w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych, jakie miały miejsce w Challenge w 1932 roku. Dzień ten wpisał się na stałe w karty kalendarza, a święto z nim związane obchodzone jest już od 1993 roku z inicjatywy Ministra Obrony Narodowej.

 

Święto Lotnictwa Polskiego jest świetną okazją do tego, by poznać, jak plasuje się w Polsce lotnictwo, jaką flotą lotniczą dysponujemy, jakie są najpopularniejsze linie lotnicze, a także jak wygląda praca pilota czy stewardessy.

 

Najwięksi przewoźnicy lotniczy:

 

  • Ryanair
  • LOT
  • Wizz Air
  • Lufthansa
  • EasyJet

 

Największe katastrofy lotnicze w Polsce

 

Mimo że loty samolotem uważa się za najbezpieczniejszy środek transportu, to jednak zdarzają się katastrofy lotnicze, w wyniku których śmierć ponosi zwykle cała załoga. Rzadko zdarza się, aby ktoś przeżył katastrofę lotniczą, zwłaszcza kiedy dochodzi o zderzenia dwóch samolotów czy też awarii samolotu gdzieś w powietrzu.

 

W Polsce do największych katastrof lotniczych zalicza się dwie katastrofy, jakie miały miejsce w latach 80. XX wieku. Pierwsza z nich nastąpiła 14 marca 1980 roku. Pod koniec lotu okazało się, że samolot ma problemy z otwarciem podwozia, a także silnik nie działa jak należy. Na ok. 1 km przed lądowaniem samolot runął na ziemie. W wyniku katastrofy zginęło 77 pasażerów, w tym znana piosenkarka Anna Jantar oraz 10 członków załogi.

 

Kolejna katastrofa miała miejsce 7 lat później. 9 maja 1987 roku samolot lecący z Warszawy do Nowego Jorku rozbił się w Lesie Kabackim. Awarią samolotu była najprawdopodobniej awaria silnika. W wyniku katastrofy zginęło pond 170 pasażerów oraz 11 członków załogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *