Symbol Święta Trzech Króli - Święta.eu

Symbol Święta Trzech Króli

 

Objawienie Pańskie ma swoją symbolikę. Symbolem święta jest historia opisana w Ewangelii św. Mateusza, opisująca przybycie Trzech Mędrców do Betlejem, w celu oddania pokłonu Jezusowi. Pokłon ma symbolizować łączenie się kultur z różnych krajów świata, a także jednoczenie się odmiennych warstw społecznych. Dlatego w tradycji chrześcijańskiej jeden z przybyłych Mędrców jest czarnoskóry.

 

Oto fragment Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,1-12):

 

„A kiedy Jezus urodził się w Betlejem, w Judei, za dni króla Heroda, mędrcy przybyli ze Wschodu do Jerozolimy i pytali: „Gdzie jest ten narodzony Król Judejczyków? Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”. […] Po wysłuchaniu króla odeszli. Wówczas gwiazda, którą zobaczyli na Wschodzie, prowadziła ich dalej, aż doszedłszy stanęła nad [miejscem], gdzie było Dziecko. Widok tej gwiazdy napełnił ich bardzo wielką radością. Gdy weszli do mieszkania, zobaczyli Dziecko z Maryją, Jego matką. Wtedy upadłszy oddali Mu pokłon, a po otwarciu swych szkatuł złożyli Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Potem, ponieważ we śnie zostali uprzedzeni, by nie wracali do Heroda, inną drogą odeszli do swego kraju”.

 

Warto dodać, że postaci Trzech Króli przedstawiane są nie tylko na płaszczyźnie sakralnej. Bardzo często wykorzystuje się je w sztuce. Istnieje wiele obrazów nawiązujących do pokłonu, jaki oddali Trzej Mędrcy Jezusowi. Takie dzieło stworzył m.in. Leonardo da Vinci (Pokłon Mędrców) czy James Tissot (Podróż Magów). Powstało także bardzo dużo rzeźb i pomników nawiązujących do Trzech Króli, stworzonych nie tylko przez artystów polskich, ale także zagranicznych. Dzięki temu pamieć o Trzech Mędrcach ze Wschodu nigdy nie zaginie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *