Święto Górników obchodzone jest oficjalnie 4 grudnia. W rzeczywistości górnicy świętują już parę dni wcześniej, uczestnicząc m.in. w tzw. karczmach piwnych. Mogą w nich brać udział tylko górnicy lub osoby związane z górnictwem, np. emeryci, naukowcy z wyższych uczelni itp.
Karczmy piwne organizowane są przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Biesiady piwne przeznaczone są tylko dla mężczyzn (kobiety natomiast bawią się na tzw. „babskich combrach”. Uroczystość ta ma swoje stałe elementy. Uczestnicy karczmy piwnej zasiadają przy długich stołach i dzielą się na tablice prawą i lewą, rywalizując w ten sposób ze sobą na punkty. Władzę nad tablicami sprawują tzw. Kontrapunkci powoływani przez nieomylne Wysokie Prezydium. Prezydium może też powołać kantorów, dbających o podtrzymywanie pieśni oraz aby uczestnicy mieli zawsze pełne kufle.
Karczma oficjalnie rozpoczyna się odśpiewaniem hymnu górniczego. Podczas biesiady panuje radosna atmosfera, śpiewa się piosenki górnicze, opowiada kawały. Tradycyjnym daniem w tym dniu jest kapusta z grochem, kaszanka oraz golonka. Każdy uczestnik biesiady otrzymuje kufel z datą uroczystości.
Górnicy podczas karczmy piwnej są ubrani w skompletowany mundur górniczy. Jeżeli zabraknie czegoś w mundurze, np. białych rękawiczek lub szpady górniczej, taka osoba zostaje ukarana. Górnicze wysokie prezydium może kazać zakuć taką osobę w dyby lub wypić piwo z solą.