Andrzejki to święto zwyczajowe, przypadające na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Jest to wieczór wróżb, który stanowi ostatnia okazję do zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Ciekawa jest historia andrzejek, które znane były na terenie Polski już w XVI w. Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i dotyczyły głównie panien na wydaniu (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki).
Początkowo andrzejki były świętem, do którego podchodzono z dużą powagą, a wróżby odprawiano pojedynczo. Dopiero po jakimś czasie andrzejki przybrały formę zbiorową. Tak jest do dziś, ale obchodzi się to święto już nie tak poważnie, jak dawniej. Wróżb nie bierze się na poważnie, raczej obraca się je w żart.
W andrzejki organizuje się imprezy, podczas których można powróżyć sobie z kart lub wziąć udział w innych konkursach, których tematyka nawiązuje do przepowiadania przyszłości. Często w szkołach organizuje się dyskoteki szkolne o tematyce wróżbiarskiej. Do andrzejek, podobnie jak do Halloween obchodzi się rożnie. Część osób uważa to za żarty, z kolei inni twierdzą, że nie jest to zgodne z wyznawaną wiarą, tzn. wiara w zabobony, przepowiadanie przyszłości itp. Wszystko jednak zależy od naszego indywidualnego podejścia. Jeśli traktujemy to z przymrużeniem oka, to nie ma w tym nic złego.