Boże Narodzenie, to święto religijne, obchodzone 25 grudnia. W kościołach prawosławnych, gdzie wyznacznikiem jest kalendarz juliański, uroczystość ta wypada w styczniu. Wigilia Bożego Narodzenia przypada na 24 grudnia. Tego dnia, wieczorem, wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie, wszyscy zasiadają do wspólnej, uroczystej kolacji.
Najważniejszym jej elementem jest łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Tego dnia przyrządza się tradycyjne, wigilijne potrawy, do których zalicza się m.in. pierogi, karpia, barszcz z uszkami itp. Święta Bożego Narodzenia trwają w Polsce 3 dni. 24 grudnia jest wigilia. Do wieczerzy wigilijnej zasiada się wieczorem, dlatego nie jest to dzień wolny od pracy. Pierwsze święto przypada 25 grudnia, a drugie święto kolejno 26 grudnia. Są to dni wolne od pracy. Wówczas wierni gromadzą się w kościele na mszy, by wspólnie radować się z narodzin Jezusa Chrystusa. Jest to także dobry moment, by spędzić trochę czasu z rodziną i przyjaciółmi, w końcu Boże Narodzenie to także święto rodzinne.
Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, wzruszający, skłaniający do refleksji. Po wieczerzy wigilijnej, 24 grudnia, śpiewa się kolędy, rozdaje prezenty, a następnie, zazwyczaj o północy, rodziny udają się na uroczystą mszę do kościoła, zwaną Pasterką.
Boże Narodzenie to święto wiążące się z narodzinami Jezusa i jest jednym z najważniejszych świąt religijnych w Polsce. Święta Bożego Narodzenia zaliczane są do najstarszych świąt chrześcijańskich. Początki świętowania sięgają III wieku n. e., lecz konkretna data nie jest znana. Z tego powodu trudno ustalić od kiedy chrześcijanie zaczęli obchodzić tę uroczystość.