Pierogi z kapustą i grzybami
Ciasto pierogowe:
- 4 szklanki mąki
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki oleju
- ok. 2 szklanki
- ciepłej wody Farsz:
- 1 słoik litrowy suszonych
- grzybów
- 1 kg kiszonej kapusty
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- sól i pieprz
- 3 łyżki oliwy
- 3 cebule pokrojone w kosteczkę
Zaczynamy od farszu. Suszone grzyby moczymy przez ok. 6 godz. Po tym czasie gotujemy je, najlepiej w wodzie, w której się moczyły. Dodajemy jarzyny, które najpierw obieramy, myjemy, kroimy w kostkę i gotujemy do miękkości. Gdy wszystko już się ugotuje, odcedzamy grzyby i jarzyny zachowując ich wywar na zupę lub sos. Przepuszczamy wszystko przez maszynkę do mielenia mięsa o grubych oczkach. Smażymy pokrojoną cebulkę, dodajemy ją do farszu. Farsz doprawiamy solą i pieprzem,
Po tych czynnościach zabieramy się za ciasto. Mąkę przesiewamy na stolnicę i formujemy z niej kopczyk. Na samym szczycie robimy wgłębienie. Dodajemy szczyptę soli i olej, a następnie stopniowo zapełniamy kopczyk ciepłą wodą. Zagniatamy ciasto. Tak, by było gładkie i sprężyste. Kulę z ciasta dzielimy na dwie połowy. Pierwszą część rozwałkowujemy na płaski, średnio-cienki placek, a następnie wycinamy szklanką kółka. Na środek każdego kółka nakładamy porcję farszu, składamy ciasto na pół i zaklejamy. I tak raz za razem, aż do wyczerpania składników. Gotowe pierogi kładziemy na wrząca wodę i gotujemy do miękkości, co nie powinno zająć więcej jak 3-5 minut.
Uszka
Ciasto:
- 4 szklanki mąki
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki oleju
- ok. 2 szklanki
- ciepłej wody Farsz:
- 1 słoik litrowy suszonych grzybów
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- sól i pieprz
- 3 łyżki oliwy
- 3 cebule
- pokrojone w kosteczkę
Jak się powszechnie mówi, uszka to pierogi w wersji mini o nieco innym kształcie, dlatego sama procedura ich przygotowywania jest podobna. Z grzybami postępujemy analogicznie jak w przypadku pierogów, mocząc je 6 godzin, a następnie zagotowując. Grzyby przekładamy do większego garnka, dodajemy warzywa pokrojone w kostkę i gotujemy wszystko do miękkości. Gdy warzywa i grzyby będą gotowe, odcedzamy je zlewając wywar do osobnego naczynia. Bazę farszu przepuszczamy przez maszynkę do mielenia mięsa i doprawiamy solą oraz pieprzem wyrabiając na gładką masę. Jeśli zaś chodzi o ciasto to postępujemy dokładnie tak, jak w przypadku ciasta na pierogi. A zatem przesiewamy mąkę przez sito prosto na stolnicę. Z mąki formujemy kopczyk, następnie robimy wgłębienie na samym szczycie, dodajemy szczyptę soli, oliwę i zagniatając stopniowo dodajemy ciepłą wodę. Dalej mamy już z górki: kula, wałkowanie i wycinanie kółek. Ze względu na rozmiar docelowy naszych uszek tym razem posłużymy się kieliszkiem jako formą. W kółeczka nakładamy farsz, zlepiamy je na pół, a następnie zlepiamy przeciwległe krańce. Mimo że może brzmieć to skomplikowanie, to jak tylko sięgniemy po pierwsze uszko, w lot zrozumiemy technikę lepienia. Posklejane uszka kładziemy na wrzącą wodę i gotujemy al dente, co nie powinno zająć nam nie więcej niż 3 minuty.