Dzień Babci bardzo często obchodzony jest w szkołach podstawowych lub w przedszkolach. Z tego powodu istnieje mnóstwo zabaw związanych z tym świętem. Oto kilka przykładowych konkursów:
Zabawa: „Czyj to wnuczek, czyja wnuczka?” – rozpoznawanie głosu wnuczka/wnuczki przez babcie.
Babcia siada z zawiązanymi oczami na krześle ustawionym na środku sali. Kilkoro dzieci ustawia się w rzędzie przed babcią. Zadaniem dorosłej osoby jest rozpoznać po głosie swojego wnuczka lub wnuczkę. Zadaniem dzieci jest tak modulować swoim głosem, aby dziadkowie ich nie rozpoznali. Dzieci mówią tekst: to ja, to ja Twoja wnuczka/Twój wnuczek.
Taniec z balonem
Jedna osoba ma przyczepionego do nogi balon. Druga osoba ma za zadanie przebić balon innej pary uważając, by ktoś inny nie przebił im swojego. Para bez balonu odpada z gry.
Taniec z kartonikami
Taniec z kartonikami. Prowadzący rozkłada na podłodze kolorowe (kwadratowe lub w kształcie koła) kartoniki takiej wielkości, by zmieściła się na nich jedna para. W czasie trwania muzyki pary tańczą pomiędzy kartonikami (jeżeli któraś nadepnie na kartonik odpada z gry). Gdy muzyka przestaje grać, każda para stara się stanąć na wolnym kartoniku. Para, która nie znalazła kartonika, odpada z gry. Liczba kartoników jest mniejsza niż ilość tańczących par.
Znajdź swoją parę
Tancerka dostaje połówkę wyciętego z papieru serca. Drugą połówkę dostaje tancerz. Ich zadaniem jest znaleźć się w tańcu. Tancerze mogą dostać przepołowione symbole, cytaty, przysłowia, np. „stara miłość”, „nie rdzewieje”.
Konkurs z szalikami
Wybieramy np. 6 babć i ich wnuki, babciom zasłaniamy oczy szalikami przed nimi stoją wnuki i babcie muszą dotykiem rozpoznać swojego wnuczka.
Egzamin z opowiadania bajek dla babć
Przygotowujemy ozdobny worek i tam wkładamy rekwizyty związane z bajkami, np. jabłko (Śnieżka), żabka (Żabi król), serce z piernika (Jaś i Małgosia), czerwona czapeczka, pantofelek, zapałki itp. – babcie podchodzą pojedynczo, wyciągają jeden rekwizyt, odgadują z jakiej jest bajki i bardzo krótko – dosłownie w 5 zdaniach opowiadają jej treść.
Konkurs z fantami
Wcześniej trzeba w porozumieniu z rodzicami zgromadzić rzeczy należące do babć i dziadków, np. krawat dziadka, charakterystyczne okulary, chustkę, kolczyki, korale, części ubioru, ulubioną książkę, płytę, notesik, kapeć – co nam przyjdzie do głowy – rzeczy są np. w dużym koszu – nauczycielka losuje fanty a dziadkowie próbują rozpoznać swoje, można też wprowadzić wykupywanie fantów przez dziadków.
Babcia otrzymuje igłę, nitkę, guzik i tkaninę, która babcia szybciej i poprawnie przyszyje guzik ta wygrywa.
Babcia obiera jabłko, wygrywa najdłuższa obierka.