Dzień Kobiet to międzynarodowe święto obchodzone w Polsce 8 marca. Zostało ustanowione w 1910 roku. Jest wyrazem szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.
Inne kraje, w których Dzień Kobiet jest świętem oficjalnym, to:
Albania, Algieria, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Burkina Faso, Kamerun, chiny, Kuba, Laos, Kazachstan, Kirgistan, Macedonia, Mołdawia, Mongolia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Ukraina, Uzbekistan, Wietnam, Włochy oraz Zambia.
Dzień Kobiet w PRL-u
Dzień Kobiet obowiązuje także w innych krajach na całym świecie, ale przypada w innym dniu i miesiącu, np. w Tunezji obchodzony jest 13 sierpnia. W Polsce Święto Kobiet cieszyło się dużą popularnością w czasach PRL-u. Wówczas wszystkim Paniom w zakładach pracy wręczano goździki, ręczniki oraz rajstopy. Był to stały skład prezentu, jaki kierownicy wręczali swoim pracownicom każdego roku.
W domu natomiast Panie otrzymywały zazwyczaj kwiaty oraz perfumy. Ze względu na ciężką sytuację gospodarczą w kraju, w sklepach nie było nic innego, dlatego Panie zawsze otrzymywały to samo. Niemniej jednak należy zaznaczyć, że Dzień Kobiet był dniem bardzo uroczystym. Nie zabrakło także odświętnej kawy oraz placków w zakładzie.
Obecnie podejście do Dnia Kobiet trochę się zmieniło. Ma na to wpływ wiele czynników, np. szerzący się w społeczeństwie feminizm oraz równouprawnienie.