Dzień Singla
Dzień Singla obchodzony jest 15 lutego, czyli w dniu świętego Faustyna – patrona samotnych serc. Z tego względu nazywa się go czasami Faustynkami. Święto wszystkich samotnych osób zostało zapoczątkowane we Włoszech.
Z okazji Dnia Singla Włosi obdarowują się wzajemnie kwiatami doniczkowymi. W Polsce to święto dopiero zyskuje popularność. W tym dniu single wychodzą do kina, pubu, klubu lub na przykład świętują swój dzień z lampką wina w gronie znajomych.
Badania zrealizowane przez Główny Urząd Statystyczny podają, że ok. 20% Polaków to osoby, które nie są w związkach. Bycie singlem uważane jest za stan przejściowy. Osoby samotne uważają, że nie warto być w związku z kimkolwiek, ale czekają na swoją drugą połówkę. Przeważnie pozostają oni bez partnera tylko przez pewien czas.
Powodów, dla których ludzie nie chcą się z kimś wiązać jest mnóstwo. Najczęstszymi przyczynami są: chęć skupienia się na karierze oraz nauce, obawa przed zaangażowaniem, wygoda i potrzeba niezależności oraz złe doświadczenia z poprzednich związków.
Single są bardzo często w pewnym stopniu dyskryminowani. Otoczenie wywiera na nich presję znalezienia życiowego partnera. Są krytykowani, uważani za samolubnych i niedojrzałych emocjonalnie. W wielu firmach single są wykorzystywani zawodowo, a wzięcie kredytu w banku też jest sporym wyzwaniem. Single często pracują po godzinach, gdyż szefowie zakładają, że i tak nie mają nic lepszego do robienia.