Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś, 23 marca, przypada Światowy Dzień Meteorologii. Data święta nawiązuje do wydarzeń, jakie miały miejsce w 1950 roku w Genewie. W tym czasie podjęto decyzję o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (w jęz. ang. The World Meteorological Organization, w skrócie WMO). Organizacja ta ma na celu zagwarantować każdemu narodowi dostęp do prognozy pogody oraz wszelkich informacji związanych z ostrzeżeniami meteorologicznymi itp.
Meteorologiczne przyrządy pomiarowe
a) termometr – najpopularniejszy przyrząd meteorologiczny do pomiaru temperatury. W meteorologii używa się różnych rodzajów termometrów, m.in. termometrów alkoholowych (mierzą temperaturę, kiedy ta dochodzi nawet do – 40, – 50 stopni Celsjusza), czy też tzw. termografów, które nie tylko mierzą, ale także zapisują temperaturę na specjalnym bębnie.
b) wiatromierz – jak sama nazwa wskazuje, jest to przyrząd do pomiaru prędkości oraz kierunku wiatru. Wygląd wiatromierza jest charakterystyczny – jest to wysoki pręt z umieszczonym na górze kurkiem lub chorągiewką.
c) barometr – przyrząd mierzy ciśnienie atmosferyczne, a w konsekwencji przewiduje zmianę pogody. Wyróżnia się barometry sprężynowe oraz cieczowe.
d) deszczomierz – przyrząd meteorologiczny do pomiaru opadów atmosferycznych. Wyróżnia się różne typy deszczomierzy, m.in. akustyczny, wagowy czy też optyczny.
e) higrometr – mierzy wilgotność powietrza, często nazywany jest także wilgotnościomierzem. Pozwala w precyzyjny sposób wskazać poziom wilgotności w pomieszczeniu i na zewnątrz.
Domowe stacje pogodowe
Domowe stacje meteorologiczne powinny być wyposażone w podstawowe przyrządy pomiarowe, takie jak termometr, barometr czy wiatromierz. Aby osiągnąć dokładne pomiary, należy umieścić stację w odpowiednim miejscu. Chodzi o to, aby wiatromierza nie ograniczały żadne gałęzie, ściany budynków, aby deszczomierz miał swobodny spływ itp. Stację meteorologiczną można zrobić samemu i wcale nie wiąże się to z wysokimi kosztami.