Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Święto zostało ustanowione w 1986 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień ten ma na celu uświadomienie społeczeństwu, jak ważną rolę pełnią wolontariusze, a właściwie ich praca, która jest dobrowolna i bezpłatna, co w dzisiejszych czasach zdaje się być czymś niewyobrażalnym…
Niesienie pomocy, empatia, poświęcenie, zaangażowanie – to najważniejsze cechy, które charakteryzują każdego wolontariusza. Jak wiadomo z samego wolontariatu nie da się wyżyć, dlatego praca wolontariusza odbywa się często po godzinach, w wolnym czasie. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku pracy w fundacji. Tam też zatrudnione są osoby, które pomagają innym, często chorym lub niepełnosprawnym osobom, ale pobierają za to wynagrodzenie. Niemniej jednak każda z tych prac polega na dobrowolnym niesieniu pomocy i trzeba taką pracę doceniać.
Czym jest wolontariat?
Słownik języka polskiego definiuje wolontariat jako:
„dobrowolną, bezpłatną praca społeczną, zwłaszcza związaną z opieką nad nieuleczalnie chorymi lub niepełnosprawnymi ludźmi”
Ciekawostką jest, że dawniej słowo „wolontariusz” oznaczało kogoś, kto poświęca się służbie wojskowej, czyli oddaje swoje życie ojczyźnie. Dzisiaj chodzi bardziej o pomoc społeczną. Głównym zadaniem wolontariusza jest niesienie pomocy osobom potrzebującym – biednym, chorym, także cudzoziemcom-emigrantom itp.
Polskie organizacje humanitarne
- PCK – Polski Czerwony Krzyż
- Caritas Polska
- WOŚP
- Polska Akcja Humanitarna
- Fundacja SOS