Niedziela Palmowa
W tym roku Wielkanoc przypada 1 kwietnia, dlatego dziś w kościołach święci się palmy na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas, kiedy chrześcijanie przygotowują się do najważniejszego święta w roku liturgicznym, a mianowicie Zmartwychwstanie Pańskie, czyli wszystkim dobrze znaną Wielkanoc. Niedziela Palmowa nazywana jest także Niedzielą Kwietną, Różdżkową oraz Wierzbną.
Gałązki palmowe – symbolika
Jezus, kiedy wjeżdżał do Jerozolimy, witały go tłumy radujących się, wiwatujących ludzi, rzucających palmy pod jego stopy. W związku z tym uznaje się palmy jako symbol radości i chwały.
Fragment ewangelii wg św. Marka:
[…] Gdy przyprowadzili osiołka, zarzucili płaszcze na jego grzbiet, tak by Jezus mógł na nim siedzieć. 8 Wielu zaś ludzi rozkładało na drodze swoje płaszcze i rzucało zielone gałązki. 9 A cały tłum przed Nim i wokół Niego wołał:
– Niech żyje Król!
Błogosławiony Ten,
który przychodzi w imieniu Pana!
Błogosławione królestwo,
które On ustanowi,
królestwo naszego przodka Dawida!
Chwała Królowi!
W ten sposób Jezus wjechał do Jerozolimy […].
Należy jednak zaznaczyć, że w wielu publikacjach, palma stanowi także symbol męczeństwa. Jak wiadomo, kilka dni po przybyciu Jezusa do Jerozolimy, mały miejsce wydarzenia ogromnego cierpienia Mesjasza. Mowa o drodze krzyżowej i męczeńskiej śmierci Zbawiciela.
Uroczyste procesje
Dawniej bardzo uroczyście obchodzono Niedzielę Palmową. Wierni brali udział najpierw w uroczystej procesji, podczas której niesiona była figura Jezusa. Na mszy świętej ksiądz święcił palmy i ten zwyczaj przetrwał do dziś. Obecnie procesie w Niedzielę Palmową organizowane są tylko w niektórych miejscowościach – w Warszawie, Krakowie, Szczecinie i innych.