Już za dwa dni chrześcijanie będą obchodzić jedno z najważniejszych świąt kościelnych, a mianowicie Wielkanoc, która w tym roku wypada 27 marca. Jest to święto radosne, ponieważ upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa. Wielkanoc każdego roku wypada w inny dzień, ponieważ święto to zalicza się do tzw. świąt ruchomych. Data Świąt Wielkanocnych ustalana jest w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

 

Wielki Tydzień

 

Tydzień przed Wielkanocą jest nazywany Wielkim Tygodniem. Najważniejsze są jednak trzy ostatnie dni, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota – tzw. Triduum Paschalne.

 

Wielki Czwartek – tego dnia w kościele katolickim odprawia się tylko jedną mszę – Mszę Wieczerzy Pańskiej. Msza ta ma przypominać Ostatnią Wieczerzę, jaka miała miejsce tuż przez ukrzyżowaniem Chrystusa. Ciekawostką jest, że tego dnia w niektórych kościołach myje się nogi 12 mężczyznom – tak jak robił to Jezus Chrystus. Warto także wspomnieć, że w Wielki Czwartek dziękuje się kapłanom za ich posługę. Po komunii świętej wręcza się im kwiaty oraz drobne upominki. Po mszy św. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tzw. „Ciemnicy”. Wówczas odbywa się adoracja Sakramentu przez całą noc oraz przez cały kolejny dzień.

 

Wielki Piątek – tego dnia nie ma mszy w żadnym kościele, ponieważ tego dnia Jezus umarł na krzyżu. Tego dnia obowiązuje ścisły post – chrześcijanie nie jedzą mięsa, mogą zjeść tylko jeden posiłek do syta. W Wielki Piątek na pamiątkę męki i śmierci Jezusa odbywa się Droga Krzyżowa ulicami miast

 

Wielka Sobota – tego dnia, podobnie jak w Wielki Piątek nie odprawia się mszy. Msza ma miejsce ok. godz. 22 -23. kiedy to w kościele odbywa się nabożeństwo upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa – tzw. rezurekcja. Msza ta kończy się po północy, dlatego zaliczana jest do mszy niedzielnej, w Wielkanoc. W Wielką Sobotę wierni przychodzą do kościoła w celu poświęcenia pokarmów, czyli na święconkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *