Wielki Czwartek
W związku z tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym, Wielki Czwartek może wypadać w różny dzień, zwykle na przełomie marca i kwietnia. W tym roku Zmartwychwstanie Pańskie przypada 1 kwietnia, dlatego Wielki tydzień obchodzimy od poniedziałku, tj. 26 marca. Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne.
Triduum Paschalne
Triduum Paschalne, jak sama nazwa wskazuje, określa trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia,czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę. Podczas tych dni odbywają się specjalne nabożeństwa kościelne, a mianowicie:
a) Wielki Czwartek – dziś w kościele, na tzw. Mszy Wieczerzy Pańskiej, odbywa się nabożeństwo ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. W czasie mszy w wielu kościołach kapłani, tak samo jak Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy, obmywa wiernym nogi. W Ewangelii wg św. Jana jest napisane:
Było to przed Świętem Paschy. Jezus widząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy […] nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: «Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?» Jezus mu odpowiedział: «Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później będziesz to wiedział». Rzekł do Niego Piotr: «Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał». […]
Podczas mszy w Wielki Czwartek święcone są oleje święte używane do namaszczenia chorych, podczas bierzmowania czy też chrztu. W trakcie tej mszy odbywa się także odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.
b) Wielki Piątek – jutro obowiązuje ścisły post i w żadnym kościele nie odprawia się mszy świętej. Z racji tego, że jest to dzień zadumy nad męką Jezusa, w wielu miastach organizuje się drogę krzyżową z udziałem wiernych.
c) Wielka Sobota – tego dnia dopiero przed północą odbywa się uroczysta msza św., tzw. Msza Wigilii Paschalnej. Wierni przynoszą ze sobą świece, po czym następuje poświęcenie ognia i i wody przez kapłana. W sobotę wierni przynoszą do kościoła święconkę, czyli pokarmy na ranne śniadanie wielkanocne. W koszyku znajdują się takie produkty, jak chleb, jajko, sól oraz kawałek wędliny.