Mycie i czyszczenie nagrobków - Święta.eu

Mycie i czyszczenie nagrobków

 

Mycie i czyszczenie nagrobków to nieodłączny element Święta Zmarłych. Już kilka dni, a nawet tygodni przed tym dniem na cmentarzach robi się tłok. Każdemu zależy, aby odpowiednio zadbać o groby swoich bliskich. Mycie i czyszczenie nagrobków jest czynnością, którą można wykonać na własną rękę, przy użyciu odpowiednich środków.

 

3 sposoby na skuteczne czyszczenie nagrobków

 

nagrobek

 

Ścierki, szmatki, druciaki…

 

Jeśli dbamy o nagrobek na bieżąco, z pewnością nie będziemy musieli poświęcać zbyt wiele czasu na jego dokładne czyszczenie. Cokolwiek mamy zamiar zrobić, najpierw musimy dokładnie umyć pomnik. Pomoże nam to wykryć ewentualne zabrudzenia, a także uszkodzenia. Zazwyczaj po tej czynności przymierzamy się do polerowania i to, co najistotniejsze w tym zabiegu, to użycie nie tylko odpowiedniego preparatu, ale także odpowiedniej, delikatnej ścierki, aby nie zarysować nagrobka. Wystarczy nam zwilżona ścierka, w najgorszym przypadku druciak. Dodanie kilku kropli szamponu do mycia nagrobków powinno być wystarczające, aby pomnik lśnił czystością.

 

Środki chemiczne i innego rodzaju preparaty

 

Często bywa tak, że pomniki są przez cały rok zaniedbywane. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, na nagrobkach zaczyna pojawiać się rdza, grzyb, plamy po wosku itp. W takim przypadku najprostsze środki czyszczące, takie jak np. szampon, mogą okazać się nieskuteczne. Wówczas należy użyć środków chemicznych, preparatów grzybobójczych itp. Zanim jednak przystąpimy do czyszczenia, należy pamiętać, że każda płyta nagrobkowa wykonana jest z różnorodnych surowców – z marmuru, z kamienia, z granitu itp. W związku z tym dobrze by było kupić odpowiedni środek, tak aby okazał się nie tylko skuteczny, ale i przy okazji nie narobił szkód w postaci plam czy pęknięć.

 

Niezawodny Kerscher

 

Jeżeli pomnik jest bardzo zabrudzony i trudno umyć go za pomocą gąbki czy zwykłej ścierki, wtedy warto użyć tzw. myjki ciśnieniowej. Częstym zabiegiem, jaki stosuje się przy konserwacji pomników, jest używanie środka grzybobójczego. Pomniki, zwłaszcza te starsze, są szczególnie narażone na pokrycie mchem czy innymi glonami. W przypadku, kiedy pomnik zaczyna pękać lub widoczne są na nim mocne uszkodzenia, możemy spróbować naprawy na własną rękę, ale najlepiej skorzystać z pomocy kamieniarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *